Domov / Home Poradňa / About SBT Kŕmenie a výživa

KŔMENIE A VÝŽIVA SBT

Dnes nám už moderná doba uľahčuje prípravu a vyváženosť kŕmnej dávky k pomeru vydanej energie pre nášho štvornohého priateľa. Najprirodzenejšie kŕmenie pre psa je BARF ... https://barfer.sk/ , až potom sú to naše granule, síce priemyselné, ale pri dnešných kontrolách a modernej technológii už na vysokej úrovni spracovania. Niekto ich vychvaľuje, iný zatracuje, závisí od vkusu a samozrejme značky. Predajcovia a díleri sú ochotní Vás navštíviť i doma osobne a podrobne vysvetliť a informovať o výrobku (spracovanie, zloženie, ... ) danej značky. Následne doporučia podľa plemena, veku, zaťaženia, zdravia..  druh a dávkovanie krmiva.
Nebudem odporúčať a vychvaľovať, ktorá značka je lepšia, ktorá menej,  toto si môžete ľahko overiť v preferenciách či na fórach rôznych kynologických stránok. Pri kúpe kupe šteniatka, Vám chovateľ doporučí krmivo a techniku kŕmenia s akou má najlepšie skúsenosti a poradí ako postupovať ďalej v kŕmení.
Časom ale sami zistíte vylučovacou metódou, čo vášmu psovi vyhovuje, lebo čo jednému chutí a prospieva, iný môže mať menšie či vážnejšie problémy. Aby ste sa vyhli tráviacim problémom vášho psa, prechod na novú značku granúl by mal byť postupný, t.j. pridávaním granúl novej značky do pôvodných v trvaní min. 4-5 dní. Zdravotné problémy si určite všimnete : veľká plynatosť, riedka a častá stolica, nekvalitná srsť, nechutenstvo, časté zvracanie, apatia a iné. Samozrejme v prvom rade musíme vylúčiť, že pes nie je nakazený vírusovou chorobou, alebo nemá iné zdravotné problémy. V tomto Vám poradí len veterinárny lekár. Ak pes vykazuje spokojnosť, je zdravý a vo výbornej kondícii, má tvrdú tmavú stolicu (závisí aj od aktivity) nemá zmysel meniť značku. Každý výrobca granúl používa inú technológiu a čas trvania pokiaľ si pes a jeho črevná flóra navykne na danú značku je asi 14 dní. Taktiež nekombinujte varenú a priemyselnú stravu. Črevná flóra si navykne na granule ( v ktorých je vlastne obsiahnuté ´všetko´ čo pes potrebuje ) a kombinácia môže mať za následok zlé trávenie a problémy s tým spojené. Ak aj dáte svojmu psovi napr. ryžu či cestovinu s mäsom, tak vo väčších časových odstupoch. Je ale zrejmé, že psy chované a kŕmené od šteňacieho veku kombinovane, t.j. ráno napr. ryža s mäsom a večer granule, sa prispôsobia s trávením a nemajú problémy. Napriek tomu, že náš pes dostane v granulách všetku výživu a je zasýtený, nesmieme zabúdať, že je v prvom rade psovitá šelma – mäsožravec. To značí, že raz za čas nahradíme kŕmnu dávku granúl veľkým kĺbom, či veľkou kosťou so špikom, ktoré decentne tepelne ošetríme. Taktiež si radi pochutnajú na určitých druhoch ovocia či zeleniny.
V období rastu, dospievania, vysokej aktivity alebo choroby je možné podávať i výživu. Opatrne môžeme podporiť kĺbnu výživu a vitalitu psa rôznymi prípravkami, či v podobe prášku alebo tabletiek. Ale nesmieme zabudnúť na jednu vec, že predávkovanie má úplne opačný účinok a nášmu psovi skôr ublížime ako pomôžeme. Aj tu platí ľudové porekadlo, že niekedy je menej viac a dajme na radu veterinára, ktorý nám poradí s dávkovaním a oboznámi nás s možnými kladmi a zápormi liečby.

Po nažratí by mal byť pes v kľude a zbytočne sa nezaťažovať aby sme predišli torzii (pretočeniu) žalúdka. Dávkovanie a načasovanie kŕmenia závisí predovšetkým od aktivity a veku psa. Každá firma granule rozdeľuje podľa veku psa a zdravotných problémov napr. na puppy, dorast, mladých, dospelých, vo zvýšenej aktivite či slabej, psov s kĺbnymi či kožnými ochoreniami, senzitívnych a alergických psov atď. Od 2 mesiaca psovi nepodávame mlieko, tak isto nemá dospelý pes tráviace enzýmy ani na vaječný bielok, sóju. Zemiaky, obilniy, kukurica síce psovi neuškodia, ale len prejde tráviacim traktom. Bezcenné sú aj dlhšie vyvarené kosti a až nebezpečné sú štiepiace a ostré. Vyhýbajte sa vášmu miláčikovi zavďačiť čokoládou, ktorá je vo väčších dávkach až otravná, takisto by pes nemal žrať cesnak, hrozno.
Nezabúdať, že pes musí mať celý deň prístup k čerstvej vode !

Rozdeliť kŕmne dávky počas dňa môžeme následovne :
Odkedy je schopný prijímať pevnú potravu až do 12 týždňa ... 4 x za deň
Od 12 týždňa do 6 mesiaca ... 3 x za deň
Od 6 mesiaca do 12mesiaca ... 2 x za deň
Dospelého psa stačí raz za deň nakŕmiť alebo ak to vyžaduje aktivita, množstvo potravy, časové obmedzenia... môžeme 2 x za deň, záleží na majiteľovi a okolnostiach.

´ Jayos ´